Hangi Saç Ekimi Yöntemi Daha İyi?

Saç Ekimi Nasıl Yapılır

Çeşitli faktörlerden dolayı saç dökülmesi yaşanmaktadır. Çevresel ve genetik etkenlerden dolayı saçlarda seyreklik ortaya çıkar. Hangi saç ekimi yöntemi daha iyi olduğu konusu ise hastalar tarafından sıklıkla sorulur. İstanbul Stella Hair olarak hastalarımıza uyguladığımız tedavi yöntemleri bulunur.

Günümüzde doğal ve genç bir görünüme sahip olmak adına çok sayıda saç ekimi tekniği mevcuttur.  Kişinin ihtiyacı ve alanında uzman hekimin görüşü doğrultusunda ideal uygulamaya karar verilir. Safir FUE ve DHI (tıraşsız) saç ekimi olmak üzere tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Kadın ve erkeklerde saç ekimi operasyonları birbirine yakın sayılarda gerçekleştirilir. Saçlar, dış görünüşü tamamlayan belirleyici unsurlar arasındadır. Zayıflayan saç kökleri, tıbbi olarak gelişmiş tekniklerle geri kazandırılmaktadır. Bu anlamda DHI ve safir FUE saç ekimi, son dönemde popüler hale gelen yöntemler arasındadır.

Cerrahi bir müdahale olduğu unutulmalıdır. Tedavi sürecinin aşamaları, hastanın sağlık koşulları göz önünde bulundurarak planlanır. Operasyon öncesi ve sonrası şeklinde çoklu aşamaları bulunan bir süreçtir. Medikal estetik alanında uzman hekim tarafından yürütülmesi gerekmektedir.

İğnesiz lokal anesteziyle işlemler sırasında en az seviyede ağrı hissedilir. Cilt altına basınç tekniği uygulanarak hissiz bir şekilde işlemler gerçekleştirilir. Hastaya kullanılan saç ekimi yöntemi ile bağlantılı olarak izlenen adımlar değişiklik gösterir. Bu nedenle kullanılan greft sayısı ve işlemlerin süresi farklılaşmaktadır.

Saç Ekimi Yöntemi Nelerdir?

Testesteron hormonunun artışı, kişilerde saç dökülmesinin sebepleri arasında görülür. Bu sebeple genellikle erkeklerde saç dökülmesi yaşanan bölgelerde farklılık gözlemlenir. Örnek olarak alın ve tepe bölgelerinde görülen dökülmeler hormonal değişimlere bağlı oluşmaktadır.

DHI (tıraşsız) saç ekimi ve safir FUE saç ekimi temel yaklaşım mantığı açısından benzer niteliktedir. Donör olarak kullanılan bölgeden greft toplanması sırasında uygulanan yöntem birbiriyle örtüşmektedir. Ancak saç ekimi işlemi sırasında kullanılan ekipman farklıdır. İltihap oluşma ihtimali daha düşük olduğu için safir FUE yöntemi öne çıkmaktadır.

DHI Saç Ekimi 

Bölgesel anlamda yaşanan saç dökülmelerine yönelik olarak DHI saç ekimi yöntemi kullanılır. Yara izi ve deri rahatsızlıkları sonucunda oluşan saç dökülmelerinin tedavisinde başvurulan bir tekniktir. Ek olarak strese bağlı etkenler ve çeşitli ameliyatların sonrasında kişiler saç ekimi talep etmektedir.

Saç kökleri anlamına gelen greftler, operasyon çeşidine göre kullanılan sayı açısından farklılaşır. 1500-2500 arasında değişkenlik gösteren greft sayısı, FUE tekniğinde artış göstermektedir. Son olarak diğer yöntemlere göre daha kısa süre içerisinde iyileşme sağlandığı gözlemlenir.

Hangi Saç Ekimi Yöntemi Daha İyi

Safir FUE Saç Ekimi 

Mikromotor tekniği sayesinde saç kökleri birer birer alınmaktadır. Donör amacıyla kullanılan bölgenin görünümünün bozulmaması adına greftler eşit şekilde alınmalıdır.

Estetik açıdan her tarafın yoğunluğunun aynı olması gerekir. Ekim yapılacak yüzeyin genişliğine göre FUE tekniği tercih edilir. Diğer yöntemlere kıyasla işlemler daha kısa sürmektedir.

Safir FUE saç ekimi yöntemi kapsamında ekim işleminde kullanılan cihaz önemlidir. Safir adı verilen ucu sayesinde tek tek kanallar açılır. Alım sırasında kişideki saç dokularının boyutları da dikkate alınır. Bu sayede kişi, sağlıklı ve doğal görünümlü saçlara sahip olabilir.

Hastalara sağladığı faydalardan biri ise cilt sağlığı ve kan dolaşımına zarar vermemesidir. Klasik saç ekimi yöntemlerinde kullanılan medikal jiletlerin aksine damar sağlığına olumsuz etkisi bulunmaz. Ayrıca saç kanallarına çoklu olarak ekim işlemi gerçekleştirilebilir.

Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılmalı?

Medikal estetik alanında son yıllarda sıklıkla kullanılan bir teknik olarak öne çıkmaktadır. Saç ekimi operasyonları, kişinin saç seyrekliği yaşadığı alanları tespit edip en kısa süre içerisinde çözüm imkanı sunar. Alanında uzman doktor tarafından gerekli tedavi planı oluşturulur. Hijyenik klinik koşulları ve teknolojik anlamda güncel ekipmanlarla işlemler sürdürülmelidir.

Hasta için hangi saç ekimi yöntemi daha iyi olduğu ise kullanılan tekniklere göre farklılaşabilir. Size en uygun bilgi için İstanbul Stella Hair olarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Uygulama sonrasında tedavinin uzun yıllar etkili olması için takip edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Uzman hekim tarafından önerilen saç ürünleri kullanılmalıdır. Kişinin kendi ürünlerine ek olarak destekleyici niteliğe sahiptir.

İlk saç yıkama işlemi klinik ortamında yapılmalıdır. Operasyon sonrası belirli bir süre boyunca efor gerektiren aktivitelerden uzak durulur. Araba kullanma ve spor yapma olarak örneklendirilir. Kısaca her bir kişinin iyileşme süreci değişkenlik gösterir. Kalıtsal faktörler, bağışıklık sistemi ve günlük yaşam koşulları gibi unsurlara bağlı olarak da etkilenmektedir.