Saç Ekimi Sonrası İzler Ne Zaman Geçer?

Saç Ekimi Sonrası İzler

Medikal estetik yöntemlerinin gelişmesi nedeniyle saç seyrekliği yaşayan bireylere yönelik pek çok teknik ortaya çıkmıştır. Ancak saç ekimi sonrası izler ne zaman geçer ve doğal görünümlü saçların oluşma süreci hakkında sıkça sorulmaktadır. Operasyon sonrasındaki süreçte doktorunuzun önerilerine uymanız durumunda istenilen sonuca ulaşılabilir. Estetik ve doğal bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İzler

Saç ekimi uygulaması cerrahi bir müdahale olup belirli aşamaları bulunur. Her operasyon gibi işlemler dolayısıyla bazı izler oluşabilir. Hastadan hastaya farklılık gösteren bir konudur. Uygulama sonrasındaki iyileşme süreci boyunca bazı işlemler ve pansumanlar faydalı olmaktadır. En önemlisi operasyonun yapıldığı klinik ve uzman hekimin yetkinliği gibi konular da göz önünde bulundurulur.

Saç Seyrekliği Nedenleri

Çevresel etkenlerin vücudumuzda yol açtığı hasarlar bilinen bir gerçektir. Hava kirliliği ve benzeri unsurlar saç köklerine zarar verebilir. Saç derisi üzerinde oluşan problemler sonucunda pek çok kişide seyrekliğe rastlanır. Bununla beraber kalıtsal faktörler ve bireyin sağlık durumu da olumsuz anlamda etkiler. Yıllar içerisinde yoğun miktarda saç dökülmesiyle karşılaşılabilir. Ayrıca bazı hastalıkların tedavisi nedeniyle saç kökleri zayıfladığı gözlemlenir.

İstanbul Stella Hair bünyesinde hastalarımıza ücretsiz saç analizi gerçekleştiriyoruz. Bu sayede bireylerin saç tipi ve dökülme biçimi gibi unsurlar detaylı olarak incelenir. Estetik cerrahi alanında uzman hekimler ve sağlık ekibi eşliğinde kişiye özel tedavi planı oluşturulur. Operasyonun etki etmesi bakımında saç ekimi sonrası izlenmesi gereken adımlar son derece önemlidir. Böylelikle işlemler nedeniyle oluşabilecek izler en az düzeye indirilir.

Gün içerisindeki aktiviteler sırasında saçlarımızın genel görünümü dikkat edilen bir noktadır. Hem sosyal ilişkileri hem de kişinin özgüvenini doğrudan etkilediği gözlemlenir. Saç ekimi uygulaması yapılan bireyler için saç derisi üzerindeki izler nedeniyle ciddi anlamda kısıtlayıcı olabilir. FUE yöntemi gibi gelişmiş teknikler sayesinde uygulama ertesinde izlerin daha az fark edildiği kaydedilir.

Saç Ekimi Teknikleri

Temel olarak iki ayrı saç ekimi tekniği bulunur. FUT ve FUE tekniği olarak sıralanabilir. Hastanın ön muayenesi sırasında uzman doktor tarafından en uygun yönteme karar verilir. Kişinin istekleri de değerlendirme açısından belirleyicidir. FUE saç ekimi, daha modern ve hastalar açısından pek çok fayda sağlamaktadır. İşlem yapılan bölgede his kaybının olmaması ve yara izi oluşmaması en bilinen unsurlardandır. Ek olarak operasyon ertesinde iyileşme süresi daha kısa zaman alır.

Saç Ekimi Sonrası

Genel anlamda işlemler sırasında doğal ve sağlıklı görünümü yakalamak hedeflenir. FUT tekniği kapsamında ense bölgesinden alınan greftler özel bir solüsyonda bekletilir. Daha sonra ekim yapılacak alan uygulamaya hazır hale getirilir. FUT saç ekimi uygulamasında saç derisi üzerinde yara izi oluşma ihtimali daha yüksektir. Bu anlamda kullanılan ekipmanlar son derece etkilidir.

FUE yöntemi ise daha yeni ve modern bir uygulamadır. Donör olarak kullanılan bölgeden özel ekipmanlar yardımıyla birer birer toplanır. Son adım olan ekim işleminde mikro düzeydeki iğnelerle kanallar açılır. Kişinin saç köklerinin çıkış yönü göz önünde bulundurularak hareket edilir. Böylelikle görsel anlamda arzu edilen görünümüne kavuşulur.

Saç Ekimi Sonrası İzler ve İyileşme Süreci

Operasyon öncesinde uzmanlar tarafından bazı öneriler bulunur. Uymanız halinde etkili bir sonuç ve daha çabuk iyileşme süreci gibi önemli katkıları söz konusudur. Sigara ve alkol tüketimi, öncesindeki iki hafta boyunca en aza indirilmelidir. Benzer sebeplerden dolayı kafein kullanımından kaçınılması önerilir. Kronik hastalıklar hakkında hekimi bilgilendirilmesi gerekir. Kanama olasılığını önlemek adına kan sulandırıcı ilaçlar belirli bir süre kullanılmamalıdır.

Uygulama ertesinde geçici olarak bazı yan etkiler görülmektedir. Özellikle saç ekimi ve donör olarak işlem yapılan bölgelerde yoğunlaşabilir. Hassasiyet, kızarıklık ve kaşınma gibi belirtilerden söz edilebilir. Saç ekimi sonrası izler ise operasyonun kimin tarafından yapıldığı ve çeşitli dış etkenlere bağlı olarak oluşabilir. Bireyler bu nedenle de saç ekiminden endişe duymaktadır.

Yeni nesil teknikler ve alanında uzman hekimlerle beraber olumsuz yan etkiler en az düzeye indirilir. Ancak lazer tedavisi ve çeşitli uygulamalar sonrasında kusursuz saç derisine sahip olabilirsiniz. Sanılanın aksine insan sağlığı açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Eğer sizlerde yoğun bir saç dökülmesi ve seyrekliği yaşıyorsanız İstanbul Stella Hair olarak uzman ekibimizden görüş alabilirsiniz.