Saç Ekimi Kaç Yıl Dayanır?

Saç dökülmesi, kadın veya erkek fark etmeksizin çok sayıda kişinin yaşadığı bir durumdur. Etkili bir sonuç elde etmek için medikal estetik alanında uzman hekimlerin kontrolünde gerçekleştirilir. Saç ekimi kaç yıl dayanır ve tedavi sonrası yapılması gerekenler hastalar tarafından merak edilir. Kişilerin uygulama öncesi ve sonrasındaki davranışları süreç açısından doğrudan etkilidir.

Medikal estetik uzmanlığı çerçevesinde son yıllarda çeşitli gelişmeler söz konusudur. Bu anlamda saç nakli işlemlerinin dayanıklılık süresi sıkça sorulan sorular arasında yer alır. Uygulamanın gerçekleştiği klinik ortamının koşulları oldukça etkilidir. Aynı zamanda uzman hekimin alandaki deneyimi ve yetkinliği de kalıcı ve doğal görünümlü saçlar için olumlu yönde etki eder.

Nasıl Uygulanır?

Operasyon öncesi ve sonrası dönem olmak üzere dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur. İlk olarak hasta, uzman hekim ile bir ön görüşme gerçekleştirilir. Saç tipi ve dökülme türü gibi etkenlerin anlaşılması adına saç analizi yapılır. Bireyde bulunan saç dökülmesi çeşidine göre bazı bölgelere daha yoğun oranda saç nakli yapılır.

İşlemler boyunca gerek duyulan greft sayısı ve yoğunluğu ilk görüşmelerde belirlenir. Bu doğrultuda uygulamanın kaç seans süreceği de netleşir. Kişide bulunan sağlıklı yapıdaki saç kökleri tespit edilir. Greftler genellikle ense bölgesi üzerinden toplanır. Özel bir solüsyonda bekletilen saç kökleri, hekimin belirlediği doğrultuda yerleştirilir.

Saç Ekimi Kaç Yıl Dayanır?

Uygulamanın planlama aşamasında uzman doktor tarafından saç köklerinin hangi yönde ekileceğine karar verilir. Aynı zamanda saç derisi üzerinde seyreklik görülen alanlar belirlenir.

Böylelikle saç ekimi kalıcılığı ve estetik anlamda etkili sonuç alınmasında yardımcı olunur. Kişinin kendine güveni artarak sosyal ilişkilerinde kaliteli zaman geçirir.

Çeşitleri Nelerdir?

Bireylerin şikayetleri ve saç tipleri doğrultusunda birkaç farklı saç ekimi yöntemi uygulanır. Estetik alanda yaşanan güncel gelişmeler ve yeni teknikler ile ağrısız bir şekilde saç nakli işlemi gerçekleştirilir. Öne çıkan teknikler ise FUE yöntemi ve DHI tıraşsız saç ekimi olarak sayılabilir. Lokal anestezi altında ve uzman hekimin gözetiminde uygulama yapılır.

FUE saç ekimi tekniği kapsamında bir veya iki seans süresi dahilinde saç ekimi gerçekleştirilir. Kişi istediği dış görünümü kısa süre içerisinde elde edebilir. Safir uçlu kalem ile sağlıklı saç kökleri birer birer yerleştirilir. Yeni nesil teknikler sayesinde kanal oluşturma sırasında hata payı oldukça düşüktür. Klasik yöntemden farklı olarak iyileşme dönemi daha kısa sürmektedir.

DHI yöntemi ise FUE uygulaması kapsamında kullanılır. Kişide bulunan sağlıklı greftlerin toplanması aşamasında benzer aşamalardan geçilir. Ancak farklı olarak saç kökleri herhangi bir kanal açılmadan direkt olarak yerleştirilir. Bu nedenle diğer tekniklerden farklı olarak pek çok olumlu ya da olumsuz yanları mevcuttur.

DHI saç nakli operasyonunun en bilinen özelliği, tıraşsız bir şekilde uygulanmasıdır. Kanal açma aşaması bulunmadığı için saç köklerinin dış etkenlerle teması oldukça azdır. Bu sayede etki alanı ve dayanıklılığı açısından olumlu yönde etkilenir. Teknik anlamdaki farklılıkları sebebiyle tecrübeli hekimlere ve daha etkili cihazlara ihtiyaç duyulur.

Saç Ekimi Kaç Yıl Dayanır?

Uygulamanın cerrahi bir operasyon olduğu unutulmamalıdır. Olası risk faktörleri ve enfeksiyon ihtimalini önlemek adına yetkili bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirilir. Özellikle saç ekimi kalıcılığı anlamında alanında uzman doktor kontrolünde saç nakli işlemleri uygulanması gerekir.

Operasyonun süresi, kişiden kişiye değişmektedir. Uzman hekim tarafından hastanın ihtiyacına göre belirlenen greft miktarına bağlı olarak farklılaşır. Aynı zamanda kişide görülen kanama oranına göre işlem süresi uzayabilir. Beraberinde de alanında uzman kişi sayısı ve yetkinlikleri de son derece etkilidir.

Saç Ekimi Sonuçları 

Uygulama sonrasında yeni saçların ne kadar süre sonra oluşacağı merak edilir. Birkaç hafta içerisinde sağlıklı ve estetik görünümlü saçlara sahip olunur. Ancak tam anlamıyla istenilen saçlar, üçüncü ve dördüncü ayların içerisinde meydana gelir.

İyileşme sürecinde uzman hekimlerin hastalarına birtakım uyarıları bulunur. İz oluşumu veya diğer olumsuz etkenlerin önüne geçmek için oldukça önemlidir. Toz, sıvı ürünler ve güneş ışınlarından olabildiğince uzak durulması gerekir.

Yüzme, hamam ya da terlemeye sebep olacak etkinlikler önerilmez. Saç ekimi operasyonlarının etkili olması için büyük ölçüde önem taşır. İstanbul Stella Hair olarak güncel teknolojik gelişmeleri yakalayarak kişiye özel tedavi planı oluşturuyoruz. Saç ekimi kaç yıl dayanır ve süreç hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.