FUE Saç Ekimi Tekniği Nedir?

FUE Saç Ekimi Tekniği Nedir

Saç dökülmesine karşı kesin ve etkili çözüm arayan insanların başvurduğu estetik bir işlemdir. DHI ve safir FUE saç ekimi tekniği gibi kişilerin ihtiyacına göre çok sayıda operasyon yöntemi bulunur. Günümüzde sağladığı avantajlar nedeniyle FUE saç ekimi uygulamaları ön plana çıkmaktadır.

Hastalara sağladığı çeşitli avantajlar bulunur. Operasyon aşamaları sırasında cilt yüzeyinde herhangi bir kesi gerçekleştirilmez. Ayrıca saç köklerinin toplanmasının ardından ekim işlemi, diğer yöntemlere göre farklılık gösterir. Toplu ekim işleminin yerine tek tek, dökülme görülen yerlere uygulanır.

Hastanın işlemler sonunda görsel açıdan canlı ve doğal görünümlü saçlara kavuşması hedeflenir. Aynı zamanda uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Özellikle kişinin sosyal hayatını olumlu yönde etkilemesi sebebiyle öne çıkan estetik bir uygulamadır. Estetik sorunları iyileştirmesiyle beraber psikolojik sağlığa da faydası olduğu gözlemlenmiştir.

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç seyrekliği ve dökülmesi sorunu yaşayan kişilere, safir FUE saç ekimi sıklıkla uygulanmaktadır.  Operasyon öncesinde hastanın kan değerleri kontrol edilir. Kullanılan ilaçların bilgisi ve genel sağlık taramasına bakılır. Saç ekimi işlemine uygunluk açısından gerekli aşamalardır.

Greftlerin yoğun ve sağlıklı olduğu bölge, donör amacıyla kullanılır. Bunlardan biri olan ense, saç köklerinin birer birer toplanarak ekim işlemine hazırlanmasında görev alır. Kişinin saç köklerinin yapısal özellikleri detaylı olarak kaydedilir. İşlem yapılacak dokunun yüksekliği, boyutu ve çapı gibi verilere göre FUE saç ekimi tekniği uygulanır.

Uygulamanın süresi, hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Saç köklerinin bulunduğu cildin yapısı başta olmak üzere çok sayıda etkenden bahsedilebilir. İşlem yapılacak alanın boyutu ve dokunun özellikleri etkilidir. Ekim işlemi sırasında kullanılacak greft sayısına bağlı olarak süre uzamaktadır. Uygulamanın ilerlediği seansların sayısı ve yapılan işlemleri medikal estetik uzmanı belirler. Bu nedenle operasyonu gerçekleştiren hekimin deneyimi ve yetkinliği de büyük ölçüde etkilidir.

FUE Saç Ekimi Tekniği Nedir

Avantajları Nelerdir?

Çevresel ve kalıtsal etkenlere bağlı olarak günümüzde çok sayıda insanda saç dökülmesi yaşanmaktadır. Stres, yaşam koşulları gibi dış etkenlerin sonucunda saç kökleri zayıflar. Ayrıca hormonal gelişim bozuklukları başta olmak üzere yaşanılan hastalıkların etkisiyle de görülebilir.

Kişilerin tercih etmesi noktasında belirli sebepler mevcuttur. Cerrahi müdahale anlamında oldukça elverişli ve kolaydır. İşlemler sırasında kanama ve ağrı hissinin yaşanmadığı gözlemlenir. Lokal anestezi altında ortalama 6 ila 7 saat sürmektedir.

Doğal ve sağlıklı bir görünüme sahip olan hastaların memnuniyet oranı oldukça yüksektir. Genellikle uygulama sonrasında saç dökülmesi, FUE saç ekimi yönteminde yaşanmamaktadır. Bu nedenle kalıcılığı uzun yıllar boyunca sürmektedir.

Operasyon Öncesi ve Sonrası 

Bütün saç ekimi yöntemlerinde olduğu gibi FUE tekniğinde de uygulama öncesinde alınması gereken önlemler vardır. Böylelikle hasta, saç görünümünde istediği sonuca sahip olabilir. Saçların temiz ve arındırılmış olması gerekir. Saç köpüğü, şekillendirici ve benzeri ürünler bulunmamalıdır. Sigara ve alkol kullanımı olabildiğince azaltılması önerilir.

Fazla efor gerektiren spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır. Cilt gözeneklerinin terlememesi ve kişinin yorulmaması tedavi sürecini olumsuz yönde etkiler. Beslenme düzeni açısından vücuda ağır gelmeyen gıdalar tüketilir. İşlemlerin öncesinde alınan bu tedbirlerle beraber, saçların belirli oranda kısaltılmasıyla işlemler başlatılır.

Saç ekimi işleminin sona ermesinin ardından yeni saçların oluşması için dökülme görülmesi normaldir. Hasta için endişe veren bir durum olabilir. Belirli bir süre sonra kalıcı bir şekilde yeni saçlar oluşacaktır. Operasyonun ardından ilk yıkama uzman doktorun verdiği ürünlerle gerçekleştirilir. Aynı zamanda tedavinin devamı niteliğinde olan krem ve ilaçlar düzenli olarak kullanılması gerekir.

FUE Saç Ekimi Tekniği ve Sıkça Sorulan Sorular

Safir FUE saç ekimi işleminin cerrahi bir müdahale yöntemi olduğu unutulmamalıdır. Hijyenik koşullara uygun klinik ortamında tedavi süreci ilerlemesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda kişinin de dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunur. Araç kullanılmaması ve işlem bölgesini su ve benzeri sıvı ürünlerden uzak tutmalıdır.

Saç ekimi yapılan köklerin zarar göreceği ortamlardan kaçınılmalıdır. Sert darbeler ve tozlu ortamlar örnek olarak verilebilir. Uyku esnasında hekiminiz tarafından önerilen yastık kullanılır. İşlem yapılan bölgenin korunması için özel olarak tasarlanmıştır. Dolayısıyla uygulamanın kalıcılığı açısından son derece önemlidir.

İstanbul Stella Hair olarak kısa süre içerisinde ve ağrısız olarak saç ekimi işlemini gerçekleştirmekteyiz. Alanında uzman hekimlerimiz tarafından güncel medikal estetik teknikleri uygulanır. Bu sayede işlemler sonrasında istenilen sonuç yüksek oranda elde edilir. Operasyon süreci hakkında detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.